YAS TUTMAK

Kimse evlilige bir gün bosanmak için karar vermez. Çocuk sahibi olmaya karar verirken de, onlari sinirli zamanda görmek, büyümelerini uzaktan seyretmek, üvey babaya teslim etmek için baslamaz. Herkes gibi siz de ümitle,iyi dileklerle, tatli hayallerle basladiniz. Ama BITTI. Elbette üzülüp yas tutacaksiniz. Yas tutmaniz kesinlikle gereklidir. Eski dosyadaki hayal kirikliklarini, üzüntülerinizi, acilarinizi yas süresince tüketip dosyayi kapatmak, yepyeni bir hayata baslayabilmek için gereklidir.

Yasinizin yeterince tutulmadiginin on belirtisine dikkat edin:

1. Üzgün olmak yerine daha çok kizginsaniz,
2. Alkol, seks, ilaç, yemek gibi asiriliklarla kendinizi uyusturuyorsaniz,
3. Hiç bir sey umurunuzda degilse,
4. Her sey çok fazla umurunuzda ise,
5. Yalniz kalmaya dayanamiyorsaniz,
6. Sirf esinizin suratina kapatmak için telefon açiyorsaniz,
7. Esinize rastlama ihtimali yüzünden belli adreslere gitmekten kaçiniyorsaniz,
8. Çocuklarinizin yaptigi her seyde eski esinizin etkisini görüyorsaniz,
9. Eski esinizi rüyalarinizda görüyorsaniz ve bu rüyalar kabus ise,
10.Çocuklarinizi düsündügünüzden daha fazla eski esinizi düsünüyorsaniz,

Bu belirtiler kayboluncaya kadar yasinizi tuttuysaniz, artik yeni bir hayata hazirsiniz demektir. Çocugunuz olduguna göre, eski esle ugrasmak zorunda kalarak çocuklarin ortaminin kötülesip bozulmasina karsi mücadele vermelisiniz. Önce nasil bir es ve baba idiniz, hatirlayin.
Evliligin bitmesindeki payinizi içtenlikle kabul edin. Hatalarinizi tam olarak bulmak için samimi bir arkadasinizdan görüs alin.
Suçluluk duydugunuz hatalariniz varsa ders alin.
Öfkeliyseniz bunu çocuklariniza yansitmayin. Gerekirse bir terapiste bas vurun. Eski defterleri kapattiktan sonra kendinizi artik aktif olarak yeni ebeveyn rolünüze hazirlayin. Çocugunuz da bosanma sürecinden etkilenmis olacak. Belki hakkinizda duymak bile istemediginiz karalamalarla size karsi doldurulmus halde size tavir alacak. Alsin. Yeter ki siz eskiyi geride birakmis, yepyeni bir ebeveyn figürü olarak karsisinda saglam, güvenilir, sevgi dolu durarak onun ihtiyaci olan sevgili babasi olmaya kararli olun.

Kaynak:
"Wednesday Evenings and Every Other Weekend /
From Divorced Dad to Competent Co-Parent"
Yazarlar: F.Daniel McClure PHD,  Jerry B.Saffer PHD