(I) Bu siteyi gezen herkesin çok iyi bildiği gibi; tüm uzmanlar çocuğa diğer ebeveyni kötülemenin yanlış bir şey olduğunu ve bunun asla yapılmaması gerektiğini söylüyorlar. Peki, ya diğer ebeveyn öz çocuğunuza sizi kötülüyorsa, sizinle ilgili asılsız şeyler söylüyor ve çocuğunuzu sizden soğutuyorsa... O zaman ne yapmalısınız? Çocuğunuza annesinin söylediklerinin asılsız olduğunu anlatmak, yani annesinin çocuğunuza babası hakkında yalanlar söylediğini ve onu baba sevgisinden mahrum bırakmaya çalıştığını bildirmek "diğer ebeveyni kötülemek" değil midir? Bu durumda siz uzmanların tavsiyesine aykırı davranmış olmayacak mısınız?

 

 

(II) Diyelim ki, annesi çocuğunuzla resmi görüş saatleri dışında telefonda bile konuşmanızı yasaklıyor. Ancak siz, normal bir baba olarak çocuğunuzu görmek, onunla konuşmak için 15-21 gün beklemek istemiyorsunuz. Çünkü onu özlüyorsunuz. Bu durumda, okul çağındaki çocuğunuzun okuluna giderek onu teneffüslerde veya okul çıkışında görmekten başka çare aklınıza gelmiyor. Gittiğiniz zaman da annesinin etkisi altında kalan çocuğunuz sizden kaçıyor veya size uzak duruyor. Uzmanlar diyor ki; çocuğunuzun okuluna giderek "baba" karizmanızı zedelemeyin. Çocuğunu çok özleyen baba olarak siz de haklısınız, bu konuda bilimsel çalışmalar yapmış uzmanlar da haklı. Bir yanda özleminiz, diğer yanda çocuğunuzun güçlü bir baba imajına olan ihtiyacı... Ne yapmalısınız?

TARTIŞMAYA AÇIK SORULAR

 

Eşinizle boşanma aşamasına geldiniz. Acaba gerçekten boşanmalı mısınız? Yoksa bu kararı siz veya eşiniz kızgınlıkla, öfkeyle mi veriyor? Boşanmadan başka bir çareniz kalmadı. Anlaşmalı olarak da boşanamadınız. Peki mahkeme sürecinde nelerle karşılaşacaksınız? Bebeğiniz, küçük çocuğunuz veya çocuklarınız var. Belki çocuklarınız okul çağında, belki de ergenlik çağında. Onlara bu durumu nasıl anlatmalısınız? Hangi yaşta olursa olsun, çocuklarınız boşanmadan nasıl etkilenecekler? Boşanmanın olumsuz etkilerini azaltmak için neler yapabilirsiniz? Çocuğunuz ile birlikteyken nasıl davranmalısınız? Yapmanız ve yapmamanız gerekenler neler? Peki ya çocuğunuz annesiyle iken neler yapmalısınız ve neler yapmamalısınız? Ortak çocuğunuz olduğuna göre eski esiniz ile iletişiminizi kesmemeniz gerekir. Peki eski eş ile sağlıklı bir iletişim nasıl olmalı? Annesi çocuğunuza sizinle ilgili olarak neler telkin ediyor? Eski eşiniz normal, ruh ve zihin sağlığı yerinde bir insan mı? Yoksa çocuğunuzu sizden uzaklaştırmaya mı çalışıyor? Çocuğunuza sizi kötülüyor mu? Çocuğunuzla görüşmenizi (resmi görüşme saatleri dışında) engelliyor mu? Çocuğunuzla görüşmenizi tamamen mi engellemeye çalışıyor? Başka bir ilişkiniz varsa çocuğunuz onu kabullenecek mi? O, çocuğunuza ve size nasıl davranmalı? Çocuğunuzun size ihtiyacı var. Neden? Nedir bu ihtiyaçlar?

Sitemizde tüm bu sorulara cevap bulabilmeniz amaçlandı. Görüşlerinizi Anasayfada "Bize Ulaşın" uzantısından e-mail yollayarak bizimle paylaşın, sitemizde yayımlayalım.

 

LUTFEN GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, SİTEMİZDE YAYIMLAYALIM