BOŞANMA KARARI ÇOCUKLARA NASIL SÖYLENMELİ?
 

Bazı anne ve babalar ayrılma veya boşanma kararlarını çocuklarına söylemeyi gereksiz görürler. Onlara göre bu tür kararlar yetişkinler tarafından verilir ve çocukları yakından ilgilendirmez.  Beş yaşından küçük çocukların bu olayı anlayamayacaklarını düşünürler. Boşanmayı tek tarafın tercih ettiği durumlarda, konuyu çocuklarla paylaşmanın haksız suçlamalar ve üzüntüler ile dolu olumsuz sahneler yaşanmasına yol açacağına inanırlar.  En iyi yolun, ayrılmak isteyen ebeveynin habersiz ve sessizce gitmesi ve geride kalan ebeveynin durumu çocuklara açıklaması olduğunu düşünürler. 

Bu tür tercihler kesinlikle yanlıştır.  Hiçbir çocuk sabah kalktığında anne ya da babasının tüm eşyalarını alıp gittiğini görmemelidir. Anne-babanın kolayına gelen bu çözümler, çocuğun reddedilmiş olma duygularını kuvvetlendirmenin yanı sıra onun olup bitene bir anlam verebilmek için olmadık şeyler düşünmesine yol açar.

Çocuklarınıza ayrılık ve boşanmanızı nasıl açıklayacağınız, onların aile hayatınızın bu dönemindeki değişiklikleri nasıl karşılayacaklarını belirleyecektir. Ayrılma ve boşanmanın tek başına çocuklara çok ciddi zarar vermeyeceğini hiç unutmayın. Çocuklarınızın ruhsal sağlığı, sizin ve eşinizin birey olarak ve birlikte ne şekilde davranacağınıza bağlıdır. Yaşanan bu dönem ve daha sonra alacağınız kararlarla doğrudan ilgilidir.

Boşanmanızın ardından ortaya çıkacak olan durum ve sorunlarla başa çıkabilmek için çocuklarınızın, ilgili herkesin iyiliği için hassasiyetle hareket edildiğine ve en sağlıklı yolun seçildiğine ikna olmaları gerekir.  Evliliğin sona erişine çocukların açısından bakmaya çalışın. Evliliğinizin sona eriyor olması dünyanın da sonu geldiği anlamını taşımamaktadır. Hayatınızı doğru yönlendirerek sizi mutlu edecek başka şartlar altında yeniden başlama şansınız var.  Oysa çocuklar sizin eşinizin insafına kalmıştır. Açıkçası onların kaderi sizinkine bağlıdır. Bu durumun ortaya çıkardığı üzüntü, reddedilme, çaresizlik ve öfke duyguları onların mutsuz eder ve özellikle kafaları karışır.

Ayrılma veya boşanma kararınızı çocuklarla konuşurken eşinizle aranızdaki sorunlardan ve ayrılma kararınızdan onların kesinlikle sorumlu olmadıklarını açıkça belirtmelisiniz. Aksi takdirde kendilerini suçlayabilirler.

 

 

                                                                   Saygılarımızla
                                                        Uzman Psikolog Filiz Çağlar
                                                        Ayışığı Anaokulu & Atölyeleri