1. Büyük bir olasılıkla kaybedeceksiniz.
İstisna olamayacağınız gerçeğini kabul edin. Ama iyi, ama kötü, pek çok sebepten dolayı mahkemeler annenin yanındadır. Genel kanı ve kültür sizin yanınızda değildir. İyi bir avukat genel kanıyı size zarar verecek şekilde kullanabilir. Siz kuşku ile yaklaşılan tarafsınız, şikayet edip boşuna sızlanmayın. Kadınların bu durumda en baştan avantajlı oldukları gerçeğini kabul edin.

2. Kazansanız da kaybedeceksiniz.
Büyük ödülü kazanmak için burun buruna savaşan iki taraf gibi, biriniz yere düşene kadar savaşarak geçen bir dava sonrası bedeli genellikle çocuk ödeyecektir.

3. Mahkeme sıfır kazanç vaadeder.
Mahkemede rakipler vardır. Sonucunda da bir kazanan ile bir de kaybeden olur. Çocuk için iyi olan şey ise ebeveynlerinden birinin kaybeden olması değildir.

4. Duruşma salonuna girdiğiniz anda sizin için tüm hayati kararları hakim verir.
Aileniz için önem taşıyan kararları bir yabancının ellerine teslim etmek sizce iyi bir fikir olabilir mi? Sizin uyguladığınız kurallarla değil, kendi kuralları ile karar veren ve aileniz hakkında hiç bir şey bilmeyen bir yabancı son sözü söyleyecek ve sizin buna itiraz etme hakkınız olmayacak.

5. Avukatların çocuklarının özel okul parasını ödemek istediğinizden emin misiniz?
İyi bir avukat tutmak oldukça yüklü bir para ödemenizi gerektirir. Siz hırsla savaşırken, çocuğunuzun eğitimine ve ihtiyaçlarına harcamanız gereken parayı avukatın hesabına yatırırsınız.

Dünyada Bulunmak İsteyeceğiniz En Son Yer Duruşma Salonudur. Çünkü:

Kaynak:

"Wednesday Evenings and Every Other Weekend / From Divorced Dad to Competent Co-Parent" Yazarlar: F.Daniel McClure PHD,  Jerry B.Saffer PHD

 

6. Hakimler yalnızca hukuk eğitimi almıştır.
Hakimler hukuk fakültesine gider, psikoloji eğitimi almazlar. Psikolog veya çocuk gelişimi uzmanı değildirler. Aile veya evlilik terapisti de değildirler. Sosyal alanda değil, hukuk alanında çalışır, hukuk kafasıyla düşünürler. En hassas, en düşünceli, en sezgileri gelişmiş hakim bile hukuk çerçevesinde karar verir.

7. Kazansanız bile elde ettiğiniz hakları hayata geçiremeyebilirsiniz.
Mahkeme kararları bildirildikten sonra, taraflar kararlara aykırı davranabilir. Tekrar mahkemeye gitmeniz, karşı tarafın davranışlarını ispatlamanız, karşı tarafın suçlamaları kabul etmemesi, hakimi kendinize inandırmaya çalışmanız uzun zaman alan ve sonuç vermesi şüpheli durumlardır

8. Mahkeme kayıtları ileride size zarar verebilecek tohumlar eker.
Mahkeme acı verir, zarar verir, sıklıkla çirkinleşir. Orada söylenen sözlerin geri dönüşü yoktur. Kendinizi kazanmaya odaklayarak, hayati konularda ileride pişmanlık duyacağınız sözler sarfedebilir, veya duyarsınız. Çocuğunuzun iki ebeveyne ihtiyacı vardır, biriniz karalandığında çocuğunuz kaybeder.

9. Bu karışıklıkta çocuk kaybolur.
Her iki taraf da duygusal olarak hassaslaşmış, kızgın ve intikam hissi ile doludur. İlişkide ve evlilikte “suçlu olan taraf kim?” kavgası, bütün eski defterleri ve kötü hatıraları açar, iki taraf ta amansızca karşısındakini suçlar. Artık konu çocuktan uzaklaşmış, evliliğin bitmesinde "kim suçlu?" sorusunda odaklanmıştır. Sonunda hakim birinizi suçlu olarak seçer. İyi de, şimdi bunun çocugunuza ne faydasi var? Biriniz kazandi, diğeriniz kaybetti. Çocuk için toplam sıfir etmez mi?

10. Birinci şıkka tekrar bakınız.