Çocuklarınız anneleri ile beraberken…

Görüşme saatleri dışında geçen zamanlar bazı babalar için çok zordur. ‘Anneleri çocuklarımı bana karşi dolduruyor mu’, ‘unutulacak mıyım’ gibi endişeler duyabilir.
Tüm bu olumsuz duygularla baş etmenin en iyi yolu kendi hayatınıza odaklanmak, onların yokluğunda da hayatın tadını çıkarmanin bir yolunu bulmaktir. Çocuklarınızın yokluğuna üzülmek yerine onların anneleriyle iyi vakit geçirdiğini düşünmeniz, onlara en iyi bakip büyütecek insan olan öz anneleriyle beraber olmalarının iç huzurunu duymaya çalışmanız çok daha iyi olur.

Çocuklar annelerindeyken YAPMANIZ gerekenler:

1. En onemlisi sizden uzakta olduklarinda, cocuklarinizin hayati hakkinda bilgi sahibi olmanizdir. Okul yonetiminden her turlu etkinlik, toplanti ve çocuğun okul durumu hakkında bilgilendirilmeyi talep edin. Çocuğun spor, dans, muzik gibi etkinlikleri varsa eğitmenlerinden veya rehberlerden bilgi toplayin. Maç, antrenman, gösteri olan özel günleri öğrenin.

2. Çocuğunuzla beraberken geçen zamanlarda fotoğraf, video kaydı, gezi broşürü gibi dökümanlar toplayın. O yokken onun öğretmenleri ve rehberleriyle yaptığınız görüşmeleri de yazıp biriktirin.

3. Çocuklarınıza mektup yazın, e-mail atin. Telefon konuşması unutulur gider ama yazılar kalıcıdır.

4. Gelecek görüşmenizde bir gezi yapmak istiyorsaniz, “haftaya seninle balık tutmaya gidelim mi?” gibi, evet veya hayır diyebilecegi sorularla onun da fikrini alin. Bütçenize uymayacak bir öneriyle karşılaşmamak ve reddeden olmamak için önceden siz alternatif programlar düşünün.

5. Sizin görüşme gününüzde harika planlar önerip, çocuklarin aklini çelen bir eski esiniz varsa, arayip, ziyaret gunlerinize saygi gostermesini rica edin. Daha güzel planlar yapip onunla yarisma ortamina girmeyin. (Bkz."EYS'nin Belirtileri Nelerdir?")

6. Cocuklar annelerindeyken doğum günü, yıl dönümü gibi kendi ailenize ait özel günlerde onların yanınızda olmasını isteyebilirsiniz. Eski eşiniz buna izin vermezse, olayi büyütmeyin. Sıra eski esinizin kendi ailesinin ozel bir kutlamasina geldiginde, cocuklarla gorusme gününüzü değistirmek isteyen eşinizden intikam alırcasina onu reddetmeyin. Kaybeden çocuklarınız olur.

7. Çocukları telefonla aradiğınızda eski eşiniz evde olmadiklarini soylerse, nazikce teşekkür edip sonra tekrar deneyin. Onlarla görüşme imkanı buluncaya kadar aramayı sürdürün. Görüştüğünüzde de onları evde bulamamanızı anlatarak zaman kaybetmek yerine onemli konuları konuşun.

8. Telefona geldiklerinde sizinle soğuk konuşuyorlarsa, büyük bir ihtimalle anneleri yanlarındadır. Eski eşine kızgın bir çok anne, babalari ile sicak gorusmeler yapan cocuklarini duygusal olarak cezalandirmaktadır. (Bkz."Ebeveyne Yabancılaşma Sendromu") Tum bir hafta boyu annesinin duygusal baskisi ile uğraşmak yerine, sizinle kısa ve soğuk bir görüşme yapmayı seçen çocuğunuza anlayış göstermelisiniz. Çocuk için önemli olan telefonda ne kadar uzun konuştuğunuz değil, onu ne sıklıkla aradığınızdır.

9. Bol bol SPOR yapin!

10. Son olarak; onların nafakalarını ödemeyi ihmal etmeyin.

* * *

 

Cocuklar annelerindeyken YAPMAMANIZ gerekenler

1. Kendinize acıyarak içinize kapanmayın.

2. Alkol veya uyuşturucu tuzağına düşmeyin.

3. Eski esinizi taciz etmeyin (sessiz telefon vs.) Ona takılı kalmak yerine yeni bir ilişkiye odaklanın.

4. Eski eşinizin, çocuklar yanında iken ne yapıp yapmadığını kontrol etmeye çalışmayın.

5. Yeni ilişkinizde hemen cok fazla ciddileşmeyin, kendinize zaman tanıyın.

6. Çocukları annelerinden kaçırmayın.

 

Kaynak:
“Divorced Dad’s Survival Book /
How to Stay Connected With Your Kids”
Yazarlar : David Knox PhD, Kermit Leggett