Çocugunuz 0-6 ayliksa:

Kucağınıza alıp sallamak, beslemek, altını temizlemek, hepsi bu... Ona bakarken aklinizda ondan baska bir sey olmasin. Yardimi olabilecek yakinlariniza sicak bakin, tecrübeli bir yakindan tüyolar alin. Bu yastaki çocuga karsi rolünüz sinirlidir. Küçük bebeklere bakmak bazen korkutucudur, pes etmeden ,ona alismak için kendinize zaman verin. Omzunuzda kusmuk, ellerinizde biraz kaka olsun varsin. Bebek kokusu, kucaginizda onun minik varliginin hissi hepsine deger.

 

 

6-12 ayliksa:

Artik insanlari taniyip,belirgin sesler çikarir. Bazi söylenenleri anlar, iletisim kurabilir. Çok sevimlidir,mümkün oldugunca onunla vakit geçirin, ileride hatirliyacaginiz en güzel anlar bunlar olacak, inanin. Ayni zamanda dis çikarmaya baslar, sebepsiz huysuzluklarindan panige kapilmayin. Eczanelerden disetlerine sürülecek rahatlatici birseyler alin.12ay civari yürüme çabasi ve her önüne geleni merak etme zamanidir. Sizin içinse ya sabir zamani;pes etmek yok. Hele hele asina oldugu kisinin yüzü (bilin bakalim kim) yok diye huysuzlanirsa, ya da bapbapbaba sesini beklerken nanaanne diye bir ses çiktiysa kizmak yok. Sanat bu babalik, kolay mi öyle... Alinganligi birakin, bol bol oyuncak alin.

 

 

1-3 yasindaysa:

Önce tutunarak ayaga kalkar, sonra yürür. Kesfedilecek, karistirilacak, yaramazlik yapilacak koca bir dünyaya merak dolu ilk adimini atar. Ayri bir kisilik oldugunu farketmeye baslar, etrafindakileri nasil etkileyecegini, sadece HAYIR diyerek bile muhtesem degisiklikler yapabilecegini ögreniverir. Kisiliginin ilk belirtileri ortaya çikmaktadir artik. Enerjisi bitmek bilmez, ondan baska herseyi kafanizdan atip, tek onunla ilgilenin, onunla oyunlar oynayin, ona masallar okuyun. En önemli konu güvenli ortam yaratmak, onu sürekli korumaktir, çünkü çok hareketlidir, tehlikeli hareketleri sik sik tekrarlar. Ögle uykusunu ihmal etmeden, annesiyle es zamanli uyutun. Bakimiyla ilgili herseyi, buna özellikle tuvalet terbiyesi dahil, annesine uyum saglayarak devam ettirin. Bu yastaki çocuklar tutarli bir bakima ihtiyaç duyarlar, ancak çocugun uzun dönemli hafizasi ve dil becerileri de gelismekte oldugundan daha bagimsizdirlar. Bu yas grubundaki çocugun stres altinda oldugunu gösteren isaretler sürekli ayrilmakla ilgili kaygilar, parmak emme, yatak islatma, öfke nöbetleri gibi daha önce sergiledigi davranislara geri dönme, yeme reddi ve gece boyunca uyku sorunlari yasanmasidir. Sürekli mizmizlik ve size ya da esinize yönelik öfke de gözlenebilir.